Terapia Grastona

O Terapii Grastona

Procedura leczenia techniką Grastona jest używana przez fizjoterapeutów wraz z innymi praktykami manualnymi w celu zmniejszenia bólu mięsniowo-szkieletowego. W praktyce metoda Grastona polega na korzystaniu z sześciu narzędzi ze stali nierdzewnej w celu wykrycia i leczenia blizn i ograniczeń, które negatywnie wpływają na normalne funkcjonowanie mięśni. Narzędzia te umożliwiają zmniejszenie blizn i zrostów pomiędzy przerwami w warstwach tkanek. Każde narzędzie posiada ściętą krawędź, która pozwala na ruch ślizgowy po tkance nie powodując dyskomfortu. Zabieg trwa od około trzech do pięciu minut. Fizjoterapeuta wykonuje serię głaszczących ruchów za pomocą narzędzi, co powoduje zmniejszenie lub wyeliminowanie blizny. Po kilku minutach następuje przerwa, by rozciągnąć obszar, który był wcześniej masowany. Zazwyczaj następuje również schłodzenie danej części ciała lodem.

Znaczenie techniki Grastona dla leczenia schorzeń powięzi podeszwy.

Rozlane zapalenie powięzi podeszwy jest najczęstszą przyczyną bólu pięty. Spowodowany zapaleniem tkanki, która biegnie wzdłuż dolnej krawędzi stopy i łączy piętę z palcami, ból może stać się na tyle przewlekły, że zakłócać będzie normalną aktywność. Metoda Grastona jest jedną z opcji w leczeniu przewlekłego zapalenia powięzi podeszwy, przywracającą normalne funkcjonowanie.

Wykonując technikę Grastona w praktyce, fizjoterapeuta mocno dociska przyrząd ze stali nierdzewnej w obszarze schorzenia oraz stopniowo przemieszcza instrument w poprzek powierzchni. Podczas przesuwania urządzenia po skórze fizjoterapeuta może czuć zgrubienia w obszarach, gdzie blizny lub zrosty są. Łagodne pociągające ruchy przyrządu po całej tkance są wykonywane tak, aby rozbić zrosty lub tkanki bliznowate, zwiększając tym samym zakres ruchów. Pacjent nie jest ograniczony w swoich działaniach podczas leczenia tą techniką. Przed zabiegiem robi się krótką rozgrzewkę, po stosuje się rozciąganie oraz chłodzenie lodem. Zabiegi powtarza się zwykle dwa razy w tygodniu, przez cztery do pięciu tygodni.

Metoda Grastona została stworzona przez sportowca, który zmagał się z wolno gojącymi się uszkodzeniami tkanek miękkich. Wyszkolony fizjoterapeuta oraz opatentowane narzędzia są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka profesjonalnej pomocy medycznej, zwłaszcza w leczeniu zapalenia powięzi podeszwy.

Więcej materiałów wideo na temat techniki Grastona znajdą Państwo na oficjalny profilu YouTube – https://www.youtube.com/user/GTMarketing100